Bülten

Video Oyunu Üretiminde Sanatçıların Yaptığı Çalışmalar

Çağımızın yeni oyun dünyasının nasıl şekillendirildiğini birlikte inceleyelim.

Video oyunu üretiminde sanatçıların yaptığı çalışmalar - fotoğraf © freepik

Aslında oyunlar başlı başına bir sanat olduğu düşüncesindeyim. Aylar hatta yıllar süren çalışmaların neticesinde video oyunlar bizlerin kullanımına sunulur. Hem görsel hem metinsel hem fiziksel hem de matematiksel işlemlerin bir araya gelmesiyle harika işler ortaya çıkar. En az 15-25 arasında hikayeli oyun oynayanlar hikaye bittikten sonra ki tatmini çok iyi bilirler. Bunun sebebi oyunun gerçekten bir sanatçının elinden çıkmasıdır. Eğer ki bunun sebeplerine değinmek istersen birkaç konu başlığı açmamız gerekir.

Hikaye

Birçok oyuncu hikayenin iyi olmasının oyundaki diğer kötü ve eksik yönlerini kapatacağı yönde söylemleri var. Oyunlarda hikaye dediğimiz olayın senaryodan ibaret olduğunu düşünürsek ve bu senaryoyu yazan yazarın bir sanatçı olduğunu unutmamamız lazım. Elbette bazı oyunların hikayesi olmadığı için bu madde bütün oyunları kapsamaz.

Tema

Çoğu kişinin oynadığı bir örnek üzerinden gidersek battlefield 1, wolfenstein the new order gibi atmosferine kendimizi kaptırdığımız oyunların yapım süreçleri bir çok sanatçı tarafından incelenerek yapılır. Oyunlarda eşyaların, renk uyumlarının, karakterin fiziksel özelliklerinin, oyun haritası gibi birçok kavram yazılım mühendislerinin değil sanatçıların işidir.

Çizim

Oyun oynarken gördüğümüz her şeyin grafikerin veya çizim uzmanının yaptığı anlamak çok zor değildir. Düşmanların çizimleri, silah tasarımları, olayın geçtiği her yerin bir çizeni var. Birkaç santimetre karelik bir tabloda yapılan resmi sanat olarak kabul ediyorsak içinde saatlerce zaman geçirebileceğimiz bir evren çizimini sanat olarak kabul etmeyelim.

Müzik

Bu konu galiba çoğu kişinin atlayacağı ama gayet önemli bir konudur. Oyunlarda müzikler temayı çok fazla etkiler. Bu müzikleri seçerken müziğin yaşattığı hissi çok iyi anlamalısınız. Eğer müziği oyun firması kendi yapıyor ise oyunun havasıyla özdeşleşen bir müzik yapması çok önemli.

Kaliteli bir müzik yapmak yeterince zor olmasına karşın oyun ile bağdaşması müziğin yapım sürecini fazlasıyla etkiler. Zaman geçse bile çok eskiden oynadığınız bir oyunun müziğini duymak size eskiden o oyunun yaşattığı tüm o güzel anıları canlandırır. Uzun süre oyun oynamış birisi olarak bence sanatçının oyunlardaki en önemli görevi kaliteli bir müzik yapmaktır.

Aslında oyun yapımında sanatçıyı geri planda tutarsak elimizde sayfalarca yazılan bilgisayar kodundan başka bir şey kalmaz. Sanatçının yaptığı çalışmaları ben 4 başlıkta değerlendirdim ama sanatçıların daha fazla yerde etkili olduğuna emin olabilirsiniz.