Bülten

Online Alışverişin Geleneksel Alışverişe Göre Avantajları

Türkiye’de e-ticaret hacmi büyüme trendini sürdürmektedir. Henüz e-ticaretle tanışmadıysanız avantajlarını bir de bizden dinleyin.

Online alışverişin geleneksel alışverişe göre avantajları - fotoğraf © freepik

İnsanlığın geçmiş dönemlerinde alışveriş sokaklarda, çarşılarda, ticari hanlarda yapılırdı. Ancak alınan eşyaları, ürünleri taşımak şimdiye oranla daha zordu. Aynı zamanda bulunulan bölgedeki tüccarların elindeki ürünlerden daha fazlasına ve çeşitlerine ulaşmak pek mümkün değildi. Bu sebeple benzer muadil ürünlerin fiyat karşılaştırması dahi yapılamazdı. Aslında maliyeti çok az olan bir eşyayı maliyetinden fazla alma riskiniz çok fazlaydı.

Günümüzde online alışveriş yapmanın artık birden fazla avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar interneti hayatımıza girmesiyle birlikte daha da fazlalaştı. Artık dilediğiniz ürünü dakikalar içinde satın alıp kapınıza kadar getirtmeniz mümkün.

Türkiye’de toplam perakende pazarı içinde e-ticaretin oranı 2017 yılında %4,1 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ise %5,3 oldu. Bu oran, diğer gelişmekte olan ülkelerin e-ticaret ortalamasının altında gerçekleşti.

Kaynak – E-ticaret Bilgi Platformu

Online alışverişin Geleneksel Alışverişe Göre Avantajları Nelerdir?

  • Satın almak istediğiniz ürünün hem kalitesini hem de fiyatını muadilleri ile karşılaştırabilirsiniz.
  • Saatlerce dükkan dükkan gezmek zorunda değilsiniz, oturduğunuz yerden binlerce web sitesi arasından aradığınız ürünü dilediğiniz zaman bulabilirsiniz.
  • Online alışveriş size normal alışverişten daha fazla seçenek sunar.
  • İndirim ve kampanyaları takip edebilir, aradığınız ürünü daha uygun fiyatlarda satın alabilirsiniz.
  • Uzağınızda yaşayan sevdiklerinize online alışveriş sayesinde hediyeler veya hediye kuponları gönderebilirsiniz.