Bülten

Ofislerin Dekorasyonu ve Mimari Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Mimarımız Batuğ Hayırlıoğlu bir ofisin mimari tasarımının ve dekorasyonunun nasıl olması gerektiğini anlattı.

Ofislerin dekorasyonu ve mimari tasarımı nasıl olmalıdır - fotoğraf © deposit photos

Ofisleri dekore etmek evlerimizi dekore etmekten daha zor olabilir. Çünkü, Evimizde bulunan her odanın bir özelliği vardır. Yatak odası, oturma odası, çocuk odası, salon, mutfak vb. Bu odalarında özelliklerine göre mobilya seçtiğiniz zaman dekorasyon işi halledilmiş olur. Burada sadece mobilya çeşidi çok olduğundan belki mobilyanızı seçmede biraz sorun yaşayabilirsiniz. Bunun dışında genelde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Ama ofis dekorasyonları öylemi? Bunun yönetici odası var, toplantı odası var, çalışanların odaları var. Bunlarında her birinin kendi özelliğine göre dekore edilmesi lazım. Yöneticinin odasının daha farklı, toplantı odasının yerinin ve dekorasyonunun daha farklı olması gibi…

Yönetici Ofisi

Yönetici ofisleri genelde tüm personeli görecek şekilde konumlandırılmalı, farklı mimarı tarzda dekore edilmeli (bunun için bir mimardan destek alınabilir.), Canlı çiçekler bulunmalı, masa ve sandalyeler endüstriyel tarzda olmalı, kullanılan renkler canlı sıcak olmalıdır. Konuklar için aşırı rahat koltuklar tercih edilmemelidir. Çünkü bu durum, konukların aşırı rahatlamasına ve koltuktan kalkmamasına imkan ve kalkmama hissi vereceğinden yapılan görüşmenizin de amacından saparak konunun uzamasına sebebiyet verecektir.

Personel Ofisi

Uzmanlar ofislerde bulunan çiçeklerin iş konsantrasyonuna ve kişisel hafızaya pozitif etkileri olduğunu belirtiyor. Bu sebeple olabildiğinde dekore edeceğiniz her yerde canlı çiçek kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Çalışan ofisinin de yine canlı renkler ve kişiyi motive edecek mobilya ve duvar kağıtları ile döşenmesi iş verimliliği açısından önemlidir. Fazla eşya olmamalıdır. Fazla eşya kalabalık görüntü vereceğinden personelin dikkatinin dağılmasına sebebiyet verecektir.

Toplantı Odası

Abartılı tasarımlardan kaçınmak gerekir. Toplantıya katılanların dikkatini dağıtacağı bir ortam olmamalıdır. Çünkü, toplantı gündeminden çok toplantı odasının tasarımı dikkati çekebilir. Modern çizgiler tercih edilmeli, abartılardan kaçınılmalıdır. Toplantıya katılan kişileri rahatlatacak, içlerini açacak ve uykularını getirmeyecek tasarım ve renkler olmalıdır. Aydınlatma iyi seçilmeli gözleri testosterone c yormayan ve uyku getirmeyecek aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Netice olarak, Personelden ve personel yöneticilerinden verimli iş bekleniyor ise çalışma ortamının iyi şekilde dekore edilmesi ve onları ferahlatması gerekmektedir. Bu durum çalışanların performanslarını arttıracağı gibi üretkenlikleri üzerinde de pozitif etkiler ve ferahlık yaratacaktır.

Batuğ Hayırlıoğlu – Mimar